basket

          Ak by som teraz napísal, že byť kominár bol môj sen od detstva, tak by som klamal.
          Prvýkrát ma táto myšlienka napadla niekedy v roku 2013, keď som si vypočul rozhovor s predstaviteľom Komory kominárov Slovenska. Hlavnou témou bolo, že kominárov je málo a nových nikto nevzdeláva. Vtedy som si s úsmevom povedal, ak prídem o prácu, ja to pôjdem robiť.
          Táto myšlienka ma neopúšťala a začal som zisťovať možnosti ako sa k tejto profesii dopracovať. Bol som sa informovať aj v kancelárii Komory kominárov Slovenska. Tri roky sa mi nepodarilo rekvalifikačný kurz absolvovať. Raz sa to nedalo popri práci, raz sa kurz neotváral, raz sa kurz začal v deň môjho dotazu a už sa nedalo prihlásiť. 
          Začiatkom tohto roku Cech kachliarov a krbárov SR na moje príjemné prekvapenie otváral rekvalifikačný kurz Kominár a bolo možné sa prihlásiť, čo som okamžite využil.
          Počas trvania kurzu bolo možné nadobudnúť množstvo teoretických znalostí ale aj praktických skúseností. Byť kominárom neznamená len „nosiť šťastie” a byť čierny od sadzí. Kominár musí vedieť ako ku ktorému komínu správne pristupovať, ale musí poznať aj princípy fungovania spotrebiča a komína a ich vzájomné ovplyvňovanie. Spotrebič, komín a stavba musia tvoriť harmonizujúci celok, ktorý musí majiteľ správne používať. Ak tomu tak nie je, môžu sa vyskytnúť problémy, ktoré znepríjemnia život domácim a niekedy aj okoliu. Príčiny môžu byť často banálne, ale o to ťažšie sa odhaľujú.